Určitě to znáte z vlastních zkušeností. Rozhodnete si pořídit něco nového a přejdete na e-shop, který vám vyhledávač nabídne. Teď nastává ten moment. V kategorii vidíte nepřeberné množství produktů a nekonečné stránkování. To co hledáte nikde, a proto přecházíte na jiný e-shop. Tento proces se často několikrát opakuje až nakonec zboží naleznete jinde.
Přitom na prvním e-shopu byl produkt také, ale takřka nedohledatelný, a tak e-shop přichází o zisk. Přitom stačí kolikrát tak málo. Zamyslet se, jak zákazník nakupuje a pomoct mu najít hledané zboží co nejrychleji.
O čem to bude
Smyslem článku je ukázat vám princip hledání produktu podle štítků. Pro začátek vám položím několik otázek. Co všechno na e-shopu prodáváte? Jedná se o jeden druh sortimentu nebo různorodé zboží? Než začnete uvažovat o štítkování produktů, zamyslete se, zda máte produkty dobře uspořádané do kategorií. Tak aby byly jednoznačně od sebe odlišitelné. A teď tedy přejdeme k tvorbě štítků.
Hledejte produkty očima zákazníka
Ke kritériím, které jsou téměř pro většinu sortimentu bez ohledu na druh stejné patří cena a značka. A teď vás trochu zklamu, na další bohužel univerzální pravidlo neexistuje. Musíte se zamyslet sami a případně pátrat. Zpravidla jiné štítky budou mít horská kola, oproti obuvi. Jako cenná pomoc poslouží zkušenosti z fyzického prodeje, vyhledávací fráze, průzkum konkurence a selský rozum.
Jak na to?
Vyberte si kategorii, ke které budete tvořit filtraci a položte si další otázku: Podle čeho zákazník vybírá zboží? (zboží -> kolo, oblečení,...) Pro příklad uvedu kategorii horských kol z e-shopu Tripsport.cz. V první fázi se mi osvědčilo sepsat si parametry na papír. Následně si k nim dopíšu čísla, které mi určují jak budou seřazeny štítky pod sebou.
E-shopista ze zkušeností ví, že zákazníci si vybírají kola hlavně podle ceny, velikosti rámů, značky a pohlaví. Z tohoto důvodu je upřednostní v sidebaru před ostatními.
Jako méně často vybírané, ale pro určitou skupinu zákazníka klíčové, parametry jsou:
- odpružení
- sezóna
- vlastností kola
- počtu rychlostí
- barvy
- a další
Obdobným způsobem přistoupíte ke všem kategoriím, ke kterým poté přiřadíte štítky. Nyní můžete přejít k produktům a nastavit u nich příslušné štítky.
Díky tomuto nastavení zjednodušíte zákazníkovi orientaci na vašem e-shopu a zvýšíte tím šanci nákupu. Doporučuji do této činnosti investovat čas.
Návod jak nastavit štítky v e-shopovém řešení Elasti.cr se dočtete v článku Jak nastavit štítky.
To je k základům štítkování prozatím vše. V dalším díle vás rád provedu kombinací štítků a vysvětlím vám, co je to Long tail.